Tercümanlıkta Mesleki Gelişim Nasıl Planlanabilir

Tarafından gönderildi: Editör Yorumlar: 0

Tercümanlıkta Mesleki Gelişim Nasıl Planlanabilir

Makinelerin önüne geçmek ve tercümanlar olarak başarılı kariyer inşa etmek istiyorsak, becerilerimizi geliştirmeye devam etmemiz zorunludur. Yaşam boyu öğrenme, tüm alanlarda mesleki yetkinliğin temeli olarak kabul edilmektedir ve tercümanlık için de bu geçerlidir. Ancak, çok fazla eğitim ve gelişme seçenekleri varken, hangi yoldan gidileceğine karar vermek zor olabilir. Bu blog yayınında, tercüman olarak gelişiminizin mesleki hedeflerinizle nasıl ve ne ölçüde uyumlu olduğuna ve mesleki hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olduğuna ışık tutmaya çalışacağım.

Mesleki hedeflerinizi elde etmenin bir yolu olarak eğitim ve gelişme

Mesleki gelişmenizi planlamaya başlamadan önce, genel kariyer hedeflerinizi net bir şekilde belirlemeniz önemlidir. Bu hedefleri belirlerken, meslek hayatınızda neyi başarmak istediğinizi derinlemesine, etraflıca düşünün. İşiniz vasıtasıyla nasıl bir fark yaratmak istiyorsunuz ve kimin için fark yaratmak istiyorsunuz?

Bu referans noktasından, kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli mesleki hedefler geliştirebilirsiniz. Örneğin, kendi dil çiftinizde hukuk alanında uzman tercüman olmak isteyebilirsiniz. Veya medikal tercüman, bilişim teknolojilerinde uzman tercüman, yazılı tercüman, sözlü tercüman, hem yazılı hem sözlü tercüman, simultane tercüman, ardıl tercüman, hem simultane hem ardıl tercüman ya da sadece biri, sadece yazılı tercüman, sadece sözlü tercüman olmak isteyebilirsiniz. Hedeflerinizi net bir şekilde belirledikten sonra, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için mesleki gelişiminizi planlayabilirsiniz. Bu plana sadık kalırsanız, eğitiminiz, biriktirdiğiniz tecrübe ve becerileriniz sizi ve işinizi ileriye taşıyacaktır.

Öğrenme planı nasıl geliştirilir

Hedeflerinizi net bir şekilde belirlediniz diyelim. O halde şimdi kendi öğrenme planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. En önemli üç mesleki hedefinizi yazın. Her bir hedef için, o hedefi elde etmeniz için geliştirmeniz gereken bilgi ve beceriler olup olmadığını tespit edin. Örneğin, hukuk ile ilgili metinler tercüme etmek için hukuk alanındaki uzmanlığınızı geliştirmeli ve konuya hakim olmalısınız. Bilişim Teknoojilerinde uzmanlık geliştirmek istiyorsanız, Bilgisayar Destekli Çeviri programlarını çok iyi kullanmalısınız. Belki de uzun saatler bilgisayar başında çalışabilmek gibi temel becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Daha konforlu bir PC, koltuk, huzurlu bir çalışma ortamı. Veya sözlü tercüman olmaya karar verdiyseniz seyahatlere kolay uyum sağlayabilmek için her zaman hazır bir bavul. Ya da şehirdışı işlere gitmeyecekseniz, kendi şehrinizdeki olanakları iyi değerlendirebilme becerisi, v.s..Kariyer planınızın detaylarını belirlerken, sizden önce düşündüğünüz alanda çalışmış diğer tercümanlardan görüş istemekten de çekinmeyin. Çeviri Derneklerine üye olabilirsiniz. Sosyal Medya çeviri gruplarına katılıp, fikir alışverişi yapabilirsiniz. Ama süreci çok fazla fazla uzatıp, düşüncede boğulmayın. “Procrastination” yapmayın. Öğrenme hedefinizin altına zaman dilimini ve ihtiyacınız olacak kaynakları yazın.

Öğrenme hedeflerinizin ne olduğu veya bunları nasıl elde edeceğiniz konusunda emin değilseniz, tercümanlar için en önemli beceriler başlıklı önceki bloğuma ve daha fazla örnek ve fikir için beceri geliştirme yolları başlıklı bloğuma göz atabilirsiniz.

Mesleki Hedef 1
Örnek: Hukuk alanında kendi dil çiftimde uzman tercüman olmak istiyorum.
Öğrenme Hedefi 1
Örnek: Hukuk alanında uzmanlığımı geliştirmek istiyorum.
Faaliyet Zaman dilimi Kaynaklar Gözden Geçirme
1 Online eğitim Yılın sonuna kadar Youtube

İnternet’ten derlediğim makaleler

Kütüphane

2 Hukuk sektörüyle ilgili dergiler okuma Aylık Bir dergi aboneliği
3
Öğrenme Hedefi 2
Örnek: Hedef dilimde yazma becerilerimi geliştirme
Faaliyet Zaman dilimi Kaynaklar Gözden Geçirme
1 Metin yazarlığı kursu Gelecek yıl içinde Bulunduğum şehirde veya online uygun bir kurs bak
2
3
Mesleki Hedef 2
Örnek: Hedef dilimde yazma becerilerimi geliştirme
Faaliyet Zaman dilimi Kaynaklar Gözden Geçirme
1
2
3

Bu aşamada, net bir öğrenme planınız olacaktır. Şimdi öğrenmeye koyulabilirsiniz!

Mesleki gelişiminiz üzerinde çalışırken, yıl boyunca tamamladığınız eğitim ve gelişim faaliyetlerinizin kaydınız tutun. Neyi ne zaman yaptığınızı öğrenme planınıza yazabilirsiniz.

Planınızı ve elde ettiğiniz küçük veya büyük hedefleri düzenli olarak gözden geçirin. Öğrenme hedeflerinize ve mesleki hedeflerinize ne ölçüde yaklaştığınızı kendinize sorun ve bir sonraki adımlarınızı belirleyin.

Buradan nereye?

Şimdi ne düşünüyorsunuz? Öğrenme sürecinizi planladınız ve bunu mesleki hedeflerinizle uyumlu hale getirdiniz mi? Yoksa daha az yapısal bir yaklaşımınız mı var? Ya da, son zamanlarda hiç mesleki gelişme çabası göstermediniz ve bir yerden başlamak istiyorsunuz. Durumunuz ne olursa olsun, meslek hayatınızda şimdi nerede olduğunuza, nerede olmak istediğinize bakmanızı ve mesleki hedefler belirleyip öğrenmeye başlamanızı önemle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir