Fısıltı Çeviri

Fısıltı çeviri esas itibariyle kabin ve ekipman olmadan yapılan bir simultane çeviri türüdür. Çevirmen dinleyicinin yanında oturarak kısık bir sesle, söylenenleri eş zamanlı olarak hedef dilde dinleyicinin kulağına fısıldar. Fısıltı çeviri, bir dili dinleyen bir veya en fazla iki kişi olduğu durumlarda kullanılır. Böyle bir toplantıda ardıl çeviri pek pratik olmayacak, kabinde simultane çeviri ise maliyeti bakımından uygun olmayacaktır.

Bununla birlikte, fısıltı çeviri, kullanımı her geçen gün artmakta olan infoport gibi taşınabilir çeviri ekipmanıyla da gerçekleştirilebilir. Infoport destekli fısıltı çeviri, kabin gerektirmediğinden son derece esneklik ve hareket alanı sağlar. Örneğin, saha gezileri için idealdir. Çevirmen, konuşmacının yakınında durarak, konuşulanları kısık bir sesle kablosuz bir mikrofona tercüme eder. Yakın mesafedeki dinleyiciler, tercümeyi kulaklıklar vasıtasıyla dinleyebilir. Bu çeviri türünün sadece özel durumlarda ve maksimum 25 dinleyici için icra edilebileceğini hatırlatmalıyız.

Artıları:

Simultane çeviri kabini gerekmez

Büyük esneklik sağlar (örneğin, endüstriyel bir tesiste gezi, makine/ürün kullanım eğitimi v.s. için bilhassa uygundur)

Kısıtları:

Fısıltı çeviri diğer katılımcıların dikkatini dağıtabilir (çevirmen, normal simultane çevirinin aksine, fısıltı simultane çeviride ses geçirmez bir kabinde olmadığı için)

Çevirmenin dikkati de biraz dağılabilir, zira çevirisini yaptığı kişiyi dinlerken, diğer ilgisiz seslere/konuşmalara maruz kalabilir veya konuşan kişinin sesi çevirmenin duyabileceği kadar yüksek olmayabilir

Dolayısıyla, çevirmen her zaman konuşmacının yanında durmak zorundadır ve tüm katılımcılar da fısıltı çeviri yapıldığını göz önünde bulundurarak belli bir derece disiplin göstermelidir.

Çeviri sadece bir dile yapılabilir.

Kullanım alanları:

Kendi dillerine çeviri ihtiyacı olup kendileri kürsüde konuşma yapmayacak bir veya iki kişinin bulunduğu seminerler/konferanslar/etkinlikler

Tesis gezileri

Size en uygun çeviri çözümü hakkında görüşmek için sözlü çeviri departmanımız ile irtibata geçiniz.